Ha létezik fogyókúrás téma, ami az utóbbi időben igazi bulvárhullámot indított, az biztosan a Saxenda. Ez a fogyasztószer – vagy inkább étvágycsökkentő injekció – néhány év alatt a gyógyszertárak polcairól átvándorolt az Instagram storykba, influenszerposztokba és a barátnős csoportok napi témájába. De vajon mit gondolnak róla az emberek? Menő dolog, amit büszkén vállalnak, vagy titok, amit inkább szégyellnek? A következőkben igazi sztorikat, férfiak és nők véleményét, érzéseit és tapasztalatait mutatjuk be, bulvár stílusban – pont úgy, ahogyan a magazin olvasóink szeretik.
De mielőtt belevágnánk, nézzük meg, hogyan lett a Saxenda az utóbbi évek egyik legmegosztóbb fogyasztószere. Mert míg régen a diétás porok és csodapirulák voltak a slágertermékek, ma már egy injekció is képes ugyanazt a hatást elérni: tömegek beszélnek róla, vitáznak felette, rajonganak érte vagy épp gyűlölik, de közömbös senki sem marad.
A Saxenda története nem a bulvárlapokban kezdődött, hanem a gyógyszeripar laborjaiban, ahol eredetileg a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére fejlesztettek ki egy hatóanyagot, a liraglutidot. Ez a vegyület segített a vércukorszint szabályozásában, miközben mellékhatásként jelentős étvágycsökkentő hatást is mutatott. Nem kellett sok idő, hogy a gyógyszercégek rájöjjenek: ha ez a hatás fogyáshoz vezet, akkor önálló készítményként is piacra dobható lesz. Így született meg a Saxenda, ami hamarosan világszerte engedélyt kapott, mint elhízás kezelésére alkalmas szer.
Persze önmagában egy gyógyszer még nem lesz trendi, pláne nem válik a mindennapi beszélgetések részévé. Ehhez kellett valami más: a közösségi média ereje, az influenszerek csillogó világa, ahol a Saxenda gyorsan felzárkózott az olyan divatos témák mellé, mint a Botox, a filler, a hialuronsavas ajakfeltöltés vagy a zsírfagyasztás. Mert valljuk be, a mai világban az önbizalom gyakran ott kezdődik, hogy mit posztolsz magadról, és a követők mennyire tartanak „példaképnek”.
És pontosan ezért vált a Saxenda nem csak gyógyszerré, hanem státuszszimbólummá is. Az influenszerek sokszor nem azt mutatják meg, hogy injekcióznak, hanem azt, hogy ők is megengedhetik maguknak. Mert egy havi Saxenda kúra több tízezer forint, amit nem mindenki engedhet meg. Így a Saxenda lassan bekerült abba a kategóriába, mint a prémium edzőtermi bérlet, a személyi edző vagy az organikus superfood – valami, amihez „pénz kell, tehát értékes vagyok”.
Ugyanakkor ott van az ellentábor is, akik szerint a Saxenda használata csalás. Ők úgy vélik, hogy aki injekcióval fogy, az valójában nem dolgozott meg az eredményért. Ezek az emberek gyakran a kommentmezőkben fejtenek ki kritikát, vagy baráti beszélgetésekben mondanak ítéletet: „Bezzeg én edzek és diétázom, neki meg csak szúrnia kell magát.”
De valóban ennyire fekete-fehér ez a kép? Tényleg csak két tábor létezik: a menők és a szégyenkezők? Vagy van egy harmadik csoport is – azok, akik egyszerűen csak élni szeretnének a modern orvostudomány adta lehetőségekkel, és nem akarnak ezzel felvágni vagy titkolózni?
A Saxenda körül kialakult társadalmi diskurzus azért is érdekes, mert túlmutat önmagán. Nem csak arról szól, hogy ki fogy injekcióval, hanem arról is, hogyan gondolkodunk a testről, a szépségről, a nőiességről, a férfiasságról, az önelfogadásról és az akaraterőről. Hiszen a fogyás mindig is több volt, mint fizikai folyamat: lelki utazás, önismeret, újrakezdés, néha kudarccal, máskor diadallal.
A Saxenda sztori azért lett ekkora bulvártéma, mert egyszerre tabu és vágyálom. Tabu, mert injekció, gyógyszer, orvosi segítség, amit sokan szégyellnek. És vágyálom, mert gyors eredményt ígér, amihez elég „csak beadni” – legalábbis a reklámok és influenszer posztok szerint. Az igazság persze ennél jóval árnyaltabb.
Ebben a cikkben most nem tudományos oldalról vizsgáljuk a Saxendát. Nem az a cél, hogy a liraglutid farmakokinetikáját elemezzük, vagy az FDA engedélyezési folyamatát ismertessük. Sokkal inkább az érdekel minket, mit gondolnak az emberek. Azok az emberek, akik ma Magyarországon élnek, dolgoznak, gyereket nevelnek, vagy épp párt keresnek, és közben küzdenek néhány vagy akár sok plusz kilóval. Mit gondolnak a nők és férfiak, ha valaki azt mondja: „Saxendával fogytam le”? Menőnek tartják, irigykednek rá, esetleg lenézik? Büszkén vállalja valaki, hogy injekcióval fogyott, vagy inkább titokban tartja, nehogy megítéljék?
És vajon hogyan gondolkodnak minderről azok, akik még nem próbálták, de naponta szembesülnek vele az Instagram feedjükben? Akik reklámként, posztként, sztoriként látják újra és újra, ahogy mások vékonyabbak, boldogabbak, sikeresebbek lesznek tőle. Bennük vajon mi zajlik le? Kíváncsiság, vágyakozás, irigység, esetleg elutasítás?
Ez a cikk róluk is szól. Rólad is szól. Arról, hogyan formálja a fogyókúra világát a közösségi média. Hogyan változtatja meg a gondolkodásunkat egy gyógyszer, amiről néhány éve még senki sem beszélt, ma pedig napi szinten felbukkan a csoportbeszélgetésekben.
A következőkben valódi történeteket olvashatsz. Nem orvosi tanulmányokat, nem reklámszövegeket, hanem hús-vér emberek vallomásait arról, hogyan változott meg az életük, az önbizalmuk, a párkapcsolatuk, vagy épp a baráti körük véleménye attól, hogy Saxendát kezdtek használni. Mert van, akinek ez volt a legjobb döntés az életében, és van, aki máig szégyelli. És persze ott vannak azok is, akik soha nem vallanák be, hogy titokban rendeltek maguknak – mert félnek attól, mit gondolnának róluk mások.
Ez a Saxenda igazi arca. Nem csak orvosi eszköz, hanem társadalmi jelenség. Egy divatos trend, egy titkolt tabu, egy újabb fegyver a fogyókúra háborújában – amit lehet szeretni, lehet utálni, de figyelmen kívül hagyni biztosan nem lehet.
A Saxenda coming out – bevallani vagy titkolni?
„Ez csak az én titkom” – Anikó, 34 éves
Anikó sosem volt kövér, de mindig volt rajta az a bizonyos „utolsó 6 kiló”, amit sehogy sem tudott leadni. Kipróbált minden diétát, még gluténmentesen is étkezett, habár nem volt rá érzékeny. Aztán jött a Saxenda. Egy barátnője ajánlotta, aki az injekcióval fogyott 11 kilót. Anikó hezitált, hiszen az injekció gondolata is félelmet keltett benne, de végül belevágott.
Ma már 5 kilóval könnyebb, és a munkahelyén mindenki dicséri, mennyire jól néz ki. De senkinek sem mondja el, hogyan csinálta. „Ez az én titkom” – mondja nevetve. „Nem akarom, hogy azt higgyék, csalok. Pedig szerintem ez nem csalás, csak segítség.” Hozzáteszi, hogy ő is online rendelte, hiszen a Saxenda rendelés kényelmesebb volt, mint orvoshoz rohangálni. De ettől függetlenül a mai napig ciki lenne számára bevallani, hogy injekcióval fogyott le.
Menő vagy ciki? A férfiak véleménye
„Ha nő vagy, menő. Ha férfi, ciki.” – Dániel, 29 éves
Dániel személyi edző, és bár maga nem használ Saxendát, sok vendégétől hall róla. Szerinte a nők körében elfogadottabb, mert a társadalom folyamatosan nyomást gyakorol rájuk a tökéletes testkép miatt. „Ha egy lány azt mondja, Saxendát használ, mindenki azt mondja, hogy ügyes, legalább tesz magáért. Ha egy férfi mondaná, mindenki kinevetné. Azt gondolnák, hogy gyenge, nem bír diétázni vagy edzeni.”
Szerinte ettől függetlenül sok férfi is használja titokban. Az egyik vendége például 18 kilót fogyott vele fél év alatt, és a mai napig senki sem tudja a baráti körében, hogyan sikerült neki. „Ez olyan, mint a hajbeültetés. Mindenki látja az eredményt, de senki sem beszél róla.”
Miért lett a Saxenda ennyire trendi?
A közösségi média ereje
Az Instagramon és a TikTokon rengeteg videó kering a Saxendáról. Vannak, akik részletesen dokumentálják, hogyan adják be maguknak az injekciót, és vannak, akik csak előtte-utána fotókat posztolnak. Ezek a tartalmak villámgyorsan terjednek, és sokakban keltik fel a vágyat: „Ha neki sikerült, nekem is fog.”
A fogyókúrás influenszerek gyakran hirdetik is, bár sokan nem jelölik meg reklámként. Így az emberek hiteles véleménynek gondolják, nem fizetett hirdetésnek. Ez a marketing egyik legerősebb formája, hiszen nem tűnik annak.
Nem véletlen, hogy egyre többen keresnek rá a Saxenda rendelés kulcsszóra, hiszen a legtöbb nő gyorsan, orvosi konzultáció nélkül akar hozzájutni.
„Nekem ez életmentő volt” – Timi, 41 éves
Timi háromgyerekes anyuka. Mindig is hízásra hajlamos volt, de a harmadik baba után 30 kiló pluszt szedett fel. Próbált diétázni, futni, még személyi edzőhöz is járt, de mindig visszahízta, amit leadott. Egy ismerőse ajánlotta neki a Saxendát, és úgy döntött, ez lesz az utolsó próbálkozása, mielőtt feladja.
„Nekem ez életmentő volt” – mondja határozottan. „10 kilót fogytam az első három hónapban, és először éreztem azt, hogy nem kell egész nap az ételen járjon az eszem. Mintha végre kikapcsolt volna az agyam, ami mindig enni akar.”
Timi nem titkolja, hogy Saxendát használ. A barátnői közül sokan irigykednek rá, mások viszont elítélik, mondván, ez nem igazi fogyás. „Engem nem érdekel. Én végre boldog vagyok. És ez mindennél többet ér.”
Saxenda és az önbizalom
Menőnek lenni vagy önmagadnak megfelelni?
Sok nő vallja be, hogy bár nem szívesen beszélnek a Saxendáról, a titokban használt szer adja vissza az önbizalmukat. Van, aki csak a párjának mondja el, van, aki még neki sem. Az egyik fórumon egy nő így fogalmazott: „Ha megtudnák, hogy injekciózom magam, kinevetnének. Pedig szerintem ez sokkal nehezebb, mint diétázni.”
Érdekes, hogy sokan nem érzik menőnek, inkább szégyellik, hogy nem tudnak „természetes úton” fogyni. Pedig a Saxenda használata sem egyszerű. Mellékhatásokkal jár, rendszeres orvosi ellenőrzést igényel, és anyagilag sem olcsó. Mégis sokan inkább vállalnák a titkolózást, csak ne kelljen szembenézniük a környezetük ítéletével.
Mit gondolnak a férfiak, ha kiderül?
„Én tisztelem azokat, akik bevallják” – Bence, 35 éves
Bence szerint egyáltalán nem ciki, ha valaki bevallja, hogy Saxendát használ. „Szerintem bátorság kell ahhoz, hogy valaki felvállalja, hogy segítségre van szüksége. Aki nevet rajta, az csak irigy. Én inkább azokat nem bírom, akik titkolóznak, de közben lenézik a kövéreket.”
Ez a vélemény viszonylag ritka, hiszen sok férfi szerint a Saxenda „könnyű út”. Ugyanakkor Bence szerint, ha valaki ettől érzi jobban magát a bőrében, és egészségesebbé válik, akkor nem számít, hogyan érte el. „Az a lényeg, hogy boldog legyen.”
Ciki vagy menő? A bulvár összegzése
A Saxenda története pontosan megmutatja, mennyire kettős a társadalmi megítélés. Egyrészt menő dolog, hiszen mindenki látja az eredményeket, és sokan irigylik azokat, akik lefogynak vele. Másrészt ciki is, mert sokan azt gondolják, hogy ez nem valódi teljesítmény, csak egy orvosi segítséggel elért gyors eredmény.
Az igazság valahol a kettő között van. A Saxenda sem csodaszer. Az étvágycsökkentés mellett ugyanúgy szükség van diétára, életmódváltásra és kitartásra. Csak segít, hogy könnyebb legyen az út.
Ha pedig te is fontolgatod, hogy kipróbálod, ne mások véleményére hallgass. Kérdezd meg magadtól: „Ha ettől jobban érezném magam, számítana, ki mit gondol?” Sokaknak pont ez a kérdés segít eldönteni, hogy lépjenek-e.
A Saxenda rendelés ma már egyszerűen elérhető online, de mindig konzultálj előtte szakemberrel, hogy biztosan neked való-e. Mert végül is nem az számít, ciki vagy menő, hanem az, hogy te mit gondolsz magadról, amikor reggel belenézel a tükörbe – és ez az érzés minden pénzt megér.